Kvalitetna zaštita poslovnih podataka

Najveći dio znanja i vrijednosti firme nalazi se u podacima kojima barata. Zaštita podataka daje vam sigurnost. Sigurnost se isplati bez obzira na cijenu.

Informatizacija poslovanja dovela je do toga da se poslovi za koje su prije bili potrebni dani, danas završavaju za nekoliko sekundi. Unatoč tom ogromnom napretku, većina firmi i dalje jako zaostaje u nekim segmentima informatizacije. Jedan od njih je i zaštita podataka.

Iako na prvi pogled mislite da znate kako zaštititi podatke jer samo ime sve govori, postoje bitne razlike u zaštiti podataka u kućnom okružju i poslovnom okružju. Tužno je ako izgubite 3000 slika s ljetovanja i 300 mp3-a zbog otkazivanja tvrdog diska na kućnom računalu, a CD na koji ste spremili slike se izgrebao, pa je nečitljiv. Katastrofa je ako odjednom shvatite da se sinoć prilikom nestanka struje dogodilo nešto čudno i vaša poslovna aplikacija daje krive informacije. Nedostaje vam dva šlepera robe, nemate kompletan popis dužnika, nedostaje dio računa iz 2004. godine... A sve to ste otkrili slučajno jer ste „sređivali" papire zbog najavljenog dolaska financijske policije. U slučaju da nemate primjerenu zaštitu podataka, razmislite koliko će ljudi potrošiti koliko dana da bi pregledalo koliko registratora da biste bili na nuli. Za to vrijeme konkurencija zarađuje...

Pošto se najlakše uči na primjerima, za primjer ćemo uzeti tri firme. Neka se zovu A, B i C. Firma A ozbiljno je pristupila problemu zaštite podataka i ugradila ga u svakodnevni poslovni proces. Firma A pravi zaštitnu kopiju kritičnih podataka. Firma A zaustavlja rad na sat ili dva, vraća verziju podataka od prethodnoga dana, unosi minimalni broj stavaka od današnjega dana i spremni su za rad. Firma B koristi „kućne" metode zaštite podataka. Imaju kopiju podataka od prije 10 dana. Vraćaju verziju od prije 10 dana, a ako su radnici puni elana, za 2 ili 3 dana mogu unijeti sve stavke koje su unosili 10 dana. Ova dva ili tri dana posao stoji jer se ponovno radi ono što je već obavljeno. Firma C se pouzda u sreću jer „nikada nisu imali problema i sve dobro radi" i ne prave zaštitne kopije. Hm...prilično je lako zaključiti koja je njihova sudbina. Prema istraživanjima 50% firmi koje izgube kritične podatke odmah propada. Od kompanija koje prežive gubitak podataka, 90 % propada u naredne 2 godine. Procjena je da je su troškovi zbog gubitaka podataka u 2005. godini na svjetskoj razini oko 12 milijarda dolara.

Zaštita podataka vas štiti od gubitka podataka zbog pogreške u aplikaciji, ljudskog faktora, prirodnih nepogoda, gubitaka uzrokovanih virusima, kvara informatičke opreme, krađe i sl.

Zbog potrebe za zaštitom od svih ovih faktora, zaštita podataka to nije:
1) ako se zaštitna kopija nalazi na istom tvrdom disku ili čak istom serveru kao i sami podaci (u slučaju kvara hardvera ostajemo bez nje)
2) ako se kopija nalazi na istoj fizičkoj lokaciji (u slučaju požara ili krađe ostajemo bez nje)
3) ako niste isprobali i uspješno povratili informacije sa zaštitne kopije (sama kopija ne znači ništa - morate imati istestirane metode za povrat informacija).

Prva je razina zaštite podataka korištenje redundantnih tvrdih diskova. Ova metoda vas štiti od kvara tvrdih diskova i u osnovi se zasniva na kopiranju istoga sadržaja na više diskova. Ovisno o korištenoj tehnologiji, ova metoda vas štiti od kvara jednoga ili više tvrdih diskova. Druga je razina zaštite pohrana podataka na prenosivi medij. Sam sustav za pohranu podataka sastoji se od aplikacije za pohranu podataka, hardvera za pohranu podataka i pripadajućih medija koje taj hardver koristi. Moguće je koristiti aplikacije za pohranu podataka koje dolaze s operativnim sustavom, ali su takve aplikacije obično jednostavne i nemaju napredne opcije za pohranu kompleksnijih tipova podataka (baze podataka, specifične aplikacije, elektronička pošta i sl.) ili pohranu podataka na udaljenim računalima.

Profesionalne aplikacije za pohranu podataka nude module koji olakšavaju pohranu tih specifičnih vrsta podataka i olakšavaju povrat, kako dijela informacija, tako i oporavka cijeloga sustava u slučaju havarije. Poslovne prednosti profesionalnih aplikacija i opreme su povrat novca kroz smanjene troškove održavanja, servisa i sličnih intervencija. Najčešće korišteni mediji su optički mediji (CD ili DVD), magnetske trake i prijenosni diskovi. Zbog najveće razine automatizacije, omjera cijena/kapacitet i trajnosti zapisa, u poslovnom svijetu najzastupljenije su magnetske trake. Već danas razmislite je li vaša metoda zaštite podataka primjerena vašem okruženju i podatcima kojima svakodnevno baratate ili postavite to pitanje odgovornim osobama u firmi.

Jeste li ikada provjerili možete li sve važne podatke vratiti i u slučaju najveće havarije?

Ivan Turk za BIZdirekt

Ponedjeljak, 13.12.2010.