Posao je bolest, vikend je lijek - ne budite radoholičar

Odlučite li se raditi zadnja dva dana u tjednu, to je kao da ste namjerno odlučili unišiti vlastito zdravlje.

Preko tjedna radite i osjećate se iscrpljenima, a čim dođe petak stvari kreću nabolje. Zvuči kao izmišljanje tople vode, ali nije u potpunosti tako. Naime, ta činjenica je sada i znanstveno potvrđena, a ponuđeno je čak i objašnjenje zašto je to tako. Richard Ryan sa Sveučilišta Rochester proveo je studiju nad grupom radnika profesionalaca različitih zanimanja (od fizičkih radnika do odvjetnika i liječnika) kojih je bilo ukupno 74 u dobi između 18 i 62 godine s radnim vremenom od minimum 30 sati tjedno.

Svaki je radnik morao ispunjavati upitnike tri puta na dan, ujutro u podne i navečer i ocijeniti, ili točnije mjeriti psihofizičko stanje.

U upitniku su ispitanici morali ocijeniti stanje na skali od jedan do sedam; ocjenjivali su pozitivna stanja (sreća, zadovoljstvo, radost, užitak) i negativna stanja ili osjećaje (tjeskoba, bijes, depresija). Osim toga, u ocjenu su ulazila i fizička stanja i simptomi poput glavobolje, probavnih smetnji, respiratornih problema, itd. Zaključak? Na kraju tjedna sve kreće na bolje. Sama pomisao na to da će naredna dva dana biti slobodna izaziva stanje ugode, kako psihičke tako i fizičke, bez obzira na vrstu posla koja se obavlja, bez obzira na općenite navike, na dob i na primanja. Vikend izaziva pozitivne učinke jednako i kod žena i kod muškaraca, bilo da su u braku i vezama bilo da su samci.

Ryan tvrdi da kraj tjedna ima terapeutski učinak na svakoga, pa čak i na one koji su jako zadovoljni svojim poslom. I ne radi se samo o psihološkim poboljšanjima. Iz rezultata istraživanja došlo se do zaključka i da se poboljšava...

Cijeli članak pročitajte na metro-portal.hr

Utorak, 09.11.2010.