Kako izbjeći krizu srednjih godina na poslu?

Imate između 38 i 54 godine, iza vas je deset, dvadeset pa i više godina radnog staža. Kako se osjećate? Ako ste kao jedan veliki dio zaposlenih na Zapadu – premoreno, potrošeno, zaustavljeno u napredovanju i dosadno.

Mnogi od zaposlenika srednjih godina zauzimaju pozicije srednjih menadžerski struktura, kreditno su sposobni ali i vrlo zaduženi, imaju obitelj i jedno do dvoje djece te skrbe o roditeljima koji su u mirovini. Prekovremeni rad za njih je radna svakodnevica i vrlo rijetko napuštaju posla nakon samo osam sati rada. Iako su stekli zavidno iskustvo na poslu velika većina njih će reći da više ne uživa u onome što radi te da su ih na vodećim pozicijama naslijedili neki mlađi ili novo-uposleni koji su vrlo brzo napredovali na vodeće pozicije. Ako rade u manjim tvrtkama, obim i struktura posla je vrlo često takva da se osjećaju «sagoreno», a godišnji odmori više nisu dovoljni kako bi se uspješno revitalizirali.

Kao segment ukupnog radnog stanovništva, zaposlenici srednjih godina najnezadovoljniji su svojim šefovima i pokazuju najmanje povjerenja u vodeći menadžment. Isto tako se vrlo često ne slažu sa organizacijskom politikom, uz osjećaj nemoći da bilo što promijene. Mnogi od njih traže novi posao ili mogućnost za umirovljenjem, ali mnogi odlučuju ostati na starim pozicijama zbog financijske sigurnosti koju mogu pružiti i drugim članovima svoje obitelji, prvenstveno djeci.

U svojoj knjizi «Zaposlenička kriza»,  Robert Morison, Tamara Erickson i Ken Dychtwald pozabavili su se ovim fenomenom. Na temelju istraživanja više od 7000 zaposlenika u SAD-u otkrili su neke od glavnih uzroka frustracija, u kojima se mogu prepoznati i mnogi hrvatski zaposlenici.

1. Burnout sindrom – sindrom sagorijevanja i premorenosti poslom
Zaposlenici sa petnaestak i više godina radnog staža, karakteriziranog dugim radnim danima, stresom i nesigurnošću osjećaju da su njihove «radne baterije» ispražnjene. Pada im sposobnost nošenja sa stresnim situacijama, često su razdražljivi ili pak apatični, te pokazuju zdravstvene simptome česte za sindrom «sagorijevanja na poslu», kao što su problemi sa srcem, nesanica, povišeni kolesterol i šećer i sl.

2. Razočaranje sa karijerom
Uspoređujući sebe na početku karijere i sada mnogi zaposlenici srednjih godina osjećaju razočaranje svojom trenutnom poslovnom pozicijom. Trenutna poslovna realnost daleko je od onih ideala i ambicija sa početka karijere.

3. Tenzije između privatnog i poslovnog života
Radnici srednjih godina osjećaju se u sendviču između potreba posla, zbog kojeg često rade prekovremeno i potreba obiteljskog života.

4. Produženi radni horizont
Uz nove zakonske odredbe odlaska u mirovinu koja je podigla dobnu granicu na 65 godina, ali i nesigurnu budućnost uz male mirovine, veliki broj zaposlenika srednje dobi s pravom predviđa da će morati raditi još jako dugo kako bi osigurali sebi i obitelji kakvu takvu «normalu».

5. Nedostatak vještina i znanja
Ubrzani tehnološki napredak donosi sa sobom nove vještine koje mnogi zaposlenici srednjih godina ili nemaju vremena ili mogućnosti pratiti. Nadaju se da će ih iskustvo i dobro obavljanje sadašnjeg posla te predanost kompaniji održati na postojećoj poziciji ili im omogućiti daljnji napredak

6. Razočaranje u poslodavca
Kroz godine rada u kompaniji, procese restrukturiranja tj. otpuštanja radnika, ali i nesrazmjere u plaćama vodećih ljudi i ostalog dijela kompanije, ovi radnici izuzetno su razočarani svojim poslodavcima. Dok su bili mlađi vjerovali su da će njihov predani rad i odanost kompaniji biti nagrađeni i napretkom u karijeri. Međutim, previše puta su bili «preskočeni» od nekih novih ili mlađih, što je i dodatno pospiješilo njihovu razočaranost.

7. Efekt «uskog grla» u karijernim pomacima
Generacija u svojim četrdesetim i pedesetim godinama osobito pati od osjećaja da su zaglibili na trenutnoj poziciji te nemogućnosti daljnjeg napredovanja. Vrlo je malo vodećih ili boljih pozicija koje se na tržištu nude, a konkurencija je izuzetno jaka, što izaziva efekt «uskog grla» u daljnjem napredovanju.

Četvrtak, 19.04.2012. / posao.hr