Bez straha među strance

Kulturne različitosti i specifični poslovni običaji izazov su svakom poslovnjaku kada se nađe u međunarodnom okruženju. Zato se valja dobro pripremiti prilikom odlaska na sastanak u stranu zemlju kako poslovni dogovori ne bi klizili iz ruku.

U Španjolskoj će poslovna večera trajati do sitnih jutarnjih sati – mnogi restorani se uopće ne otvaraju prije 21 sat i ne pune se prije 22 ili 23. Australci nisu impresionirani titulom ili statusom – oni smatraju da vaš rad sve govori o vama. Japanci se ne boje pitati koliko zarađujete ili koliko je velik vaš dom. To su samo neke od nebrojeno mnogo kulturnih specifičnosti širom svijeta.

Slijedite nekoliko najbitnijih lekcija u međunarodnom poslovnom etiketiranju, a donosi ih CareerBuider.com:

Pripremite se. Puno vremena posvetite istraživanju poslovne i osobne kulture zemlje koju planirate posjetiti. Kupite neki od priručnika za putnike koji pišu mnoge konkretne pojedinosti o određenoj zemlji i koji vam uvijek može biti pri ruci. Upamtite i ovo: internet je vaš prijatelj. Surfanja nikad dosta.
Naučite ključne fraze. Uvijek je pametno naučiti česte, uobičajene uzrečice udomaćene u zemlji koju posjećujete. To je pametan način kako premostiti jaz među kulturama i domaćini će cijeniti vaš trud.
Ostavite uvriježene stavove kod kuće. Osobito Amerikanci ponekad zauzimaju nadmoćni stav u interakciji s kolegama u stranim zemljama. Njihovo je uvjerenje 'naš je način najbolji'. S druge strane, Hrvati se u gospodarski moćnim zemljama često osjećaju da moraju popuštati. Nijedan od tih stavova nije dobar jer bi vas u oba slučaja mogli ignorirati ili se s vama susresti uz negodovanje.
Uklopite se. Ne pretjerujte s upadljivom odjećom, ne govorite preglasno i pripazite na naglasak – ionako ćete biti drukčiji i najbolje je pokušati ne se razlikovati još više.

Vremenski raskorak (aka Jet Lag)
Posljednje mjesto gdje želite da vas vremenske razlike prepriječe u poslu je tijekom važnog sastanka ili ručka, odnosno večere s potencijalnim poslovnim partnerima. Postoji pet trikova kako se nositi s tim raskorakom u vremenu i još uvijek posao obavljati uspješno.

• Pokušajte doći nekoliko dana ranije kako biste svom duhu i tijelu pružili priliku da se prilagodi prije bitnog susreta ili konferencije
Odmorite se dobro prije samog puta. Ukoliko ste neispavani, to samo pogoršava jaz.
Dehidracija ne uzrokuje simptome vremenskih razlika, ali ih može pogoršati. Pijte puno vode prije, za vrijeme i nakon putovanja zrakoplovom. Izbjegavajte kofein i alkohol zbog opasnosti od daljnje dehidracije.
Spavajte u avionu ako je noć na vašoj destinaciji. Odolite snu ukoliko je tamo dan.
Namjestite vrijeme na ručnom satu i prije odlaska. Jednom kad dođete na destinaciju, pokušajte ne spavati sve dok ne padne noć, bez obzira koliko ste umorni. Ukoliko morate spavati, neka to bude samo na sat vremena. Imajte na umu da se jednom morate prilagoditi i bolje je da to bude prije odlaska, nego da riskirate uspjeh posla zbog totalne neprilagođenosti dnevnom vremenu na destinaciji.

Različite zemlje, različiti običaji

Zna se da se kulture razlikuju od grada do grada, zemlje do zemlje, kontinenta do kontinenta i znanje svih tih običaja i navika može vam zadati mnogo glavobolje.

Evo kako se nositi s različitim tradicijama:

Poštujte ulogu spolova
Poštivanje uloge spolova bitno je ne samo u poslu, već općenito kod svakog putovanja. U nekim zemljama, gdje su odnosi među spolovima ukorijenjeni s obzirom na religiju, pogreške mogu biti neoprostive.

Primjerice, u Arapskom poslovnom svijetu je rukovanje obvezno, no dirati ženu odjevenu zapadnjački je zabranjeno. U Indiji muškarci i žene ne bi smjeli doći ni u kakav fizički kontakt osim rukovanja. U Japanu starije generacije se možda neće osjećati ugodno rukujući se sa zapadnjacima i bitno je da im se ne približite previše. U Argentini su žene te koje bi trebale inicirati rukovanje s muškarcima.

Razgovor o poslu
Ukoliko imate posla u Njemačkoj, posao ostavite napuštajući salu za sastanke. Poslovi se raspravljaju prije i nakon jela, nikad dok se jede.

Razgovor o poslu u Kini je dopušten sve dok ne postane glavna ili, još gore, jedina tema. Osobne pojedinosti o djeci, bračnom partneru i ostalim osobnom informacijama su dobrodošle i poticajne.

Posjetnice
Razmjena posjetnica iznimno je bitna u Japanu – gotovo ceremonijalna. Posjetnicu uvijek pružajte s obje ruke i dajte do znanja da vas posjetnica zanima i da joj se divite. Što više vremena provedete promatrajući je, pokazujete više poštovanja prema osobi s kojom surađujete. U Italiji ne razmjenjujte posjetnice na društvenim događanjima – to se radi na strogo poslovnim susretima.

Alkohol uz obroke
U Australiji alkohol nije baš dobrodošao. Umjereno ispijanje alkoholnih pića za vrijeme poslovnih ručkova ili večera dopušteno je u Njemačkoj. U Rusiji se od vas očekuje popiti čašicu-dvije kako biste se više zbližili. Naravno, u granicama normale.

U Francuskoj izbjegavajte teške likere prije obroka i pušenje cigara između jela – Francuzi smatraju da time kompromitirate okus jela.

Darovi
Standard koji biste trebali imati na umu kod svakog dara je – kvaliteta. Nosite li darove s logotipom tvrtke, neka logotip bude krajnje diskretan. Nikad ne darujte nešto s logotipom u Grčkoj, Španjolskoj i Portugalu. U globalu, bolje da budete sigurni u svoj izbor, nego da požalite, stoga birajte darove bez logotipa. U Kini se smatra nepristojnim otvarati dar pred osobom koja ga je donijela. U Africi, darovi se otvaraju odmah nakon što se prime.

Ponedjeljak, 19.03.2012. / tportal.hr