Uvođenje eura u Hrvatskoj - dodatan poticaj mladima na financijsko opismenjivanje

Uvođenje eura u Hrvatskoj - dodatan poticaj mladima na financijsko opismenjivanje

Zamjena hrvatske kune eurom djeci i mladima može biti dodatan poticaj da osvijeste svoj odnos prema novcu i nauče njime bolje upravljati. U sklopu projekta Građani za 5!, financiranog iz Fonda za aktivno građanstvo, sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova, izrađen je niz materijala koji djeci i mladima, ali i njihovim nastavnicima u tome može biti od velike pomoći.

Na internetskoj stranici projekta svi zainteresirani besplatno mogu preuzeti e-udžbenik financijske i ekonomske pismenosti za učenike od 5. do 8. razreda osnovne škole Novac i ja.

„Taj udžbenik osnovnoškolcima objašnjava kako se novac zarađuje, troši i štedi, te ih na razumljiv i zabavan način podučava, među ostalim, kako donositi pametne financijske odluke, kako postaviti profesionalne i životne ciljeve, te kako se na naš život odražavaju ekonomija i održivi razvoj. Bez osnovnih financijskih znanja, ispravnih financijskih stavova i ponašanja djeci i mladima je izazov nositi se sa svijetom u kojem je trošenje naglašenije od štednje i ulaganja“, kazala je dr. sc. Ana Skledar Matijević iz Instituta za razvoj obrazovanja.

U ovladavanju financijskom pismenošću djeci i mladima trebaju pomoći nastavnici. Zbog toga je u sklopu projekta Građani za 5! održana edukacija nastavnika i volontera, a nakon istraživanja o financijskoj pismenosti mladih u sklopu publikacije Financijska pismenost za 5 stručnjaci su dali preporuke za poboljšanje odgojno-obrazovnog procesa. Nastavnicima se preporučuje da jačaju svoje kompetencije iz tog područja te zagovaraju provođenje radionica o financijskoj pismenosti u svojim školama. Stručnjaci iz Instituta za razvoj obrazovanja smatraju da su upravo radionice dobro privremeno rješenje dok se međupredmetna tema financijske pismenosti ne integrira u redovitu nastavu.

U sklopu projekta Građani za 5! u radionice financijske pismenosti bilo je uključeno više od 800 osnovnoškolaca i srednjoškolaca iz devet hrvatskih županija. Neki od njih sudjelovali su i u radionicama debatiranja te online kvizovima. Radionice financijske pismenosti organizirane su i za pripadnike ranjivih skupina društva.

Cilj projekta Građani za 5! je ojačati demokratsku kulturu, građansku svijest i građanski angažman mladih kroz razvoj i provedbu programa građanskog obrazovanja u tri područja: ekonomska, financijska i medijska pismenost, osobni i socijalni razvoj te održivi razvoj.

Institutu za razvoj obrazovanja partneri na projektu su Štedopis, Hrvatsko debatno društvo, udruga Humanum i Norsensus Mediaforum iz Norveške.

LinkedIn

LinkedInPratite nas na LinkedIn-u zato što svakodnevno donosimo najnovije oglase, vijesti i savjete za traženje posla i razvoj karijere -> www.linkedin.com/company/posao-hr

LinkedIn - posao.hr

Četvrtak, 29.12.2022.