Sadržaj se kreira brže, komunikacija s klijentima i kolegama je sofisticiranija i ujednačena na razini tvrtki, a odluke se donose učinkovitije zahvaljujući bržoj analizi podataka i dostupnosti relevantnih informacija u realnom vremenu.
Danas mnogi poslodavci očekuju od zaposlenika da budu brži i snalažljiviji, ne ulazeći direktno u vrste i alate kojim se koristite. Naprosto - očekuju od vas da posao odradite na vrijeme i na određenoj razini.
Treba li onda u popis vještina u životopisu navesti i ChatGPT? To bi moglo privući pažnju regrutera, no je li to dobar potez? Imamo detalje.
Trebamo li ChatGPT staviti u životopis?
Je li ubrzanje procesa i brže i jednostavnije rješavanje pitanja nešto čime se želite pohvaliti pred poslodavcem? Apsolutno da.
No, smatra li se to pozitivnim ako vam posao olakša upravo ChatGPT? Neke stručne analize sugeriraju da je to istina.
Ipak, ističe se da je važno znati koji poslovi i industrije cijene vještine rada s umjetnom inteligencijom te kako na pravi način pokazati svoje iskustvo kako biste impresionirali poslodavce.
Kada uključiti ChatGPT na listu vještina?
Ako u Google upišete sintagmu “treba li u životopis navesti ChatGPT” dobit ćete sličan odgovor, nešto drugačije formuliran:
"Nemojte uključivati ChatGPT u popis vještina osim ako nije relevantan. ChatGPT trebali biste navesti u životopisu samo onda kada je doista relevantan za posao za koji se prijavljujete”.
U kojim bi industrijama ChatGPT mogao biti relevantan kao dodatna vještina koju se isplati navesti u životopisu? Tu se u prvom redu, očekivano, ističe IT. Naime, velika većina IT industrije koristi umjetnu inteligenciju te se, shodno tomu, od kandidata očekuje snalaženje s ovim novim alatom.
Evo gdje ne biste trebali isticati ChatGPT
S druge pak strane, postoje industrije u kojima ne želite istaknuti korištenje umjetne inteligencije. Tu se u prvom redu ističu pisanje, copywriting, kreiranje i osmišljavanje kreativnih koncepata i na koncu - kreativna industrija uopće.
Iako ChatGPT sve više ulazi u svijet pisanja, tvrtke koje žele originalne tekstove i kreativnost često zaziru od prevelikog oslanjanja na ChatGPT i druge alate umjetne inteligencije.
Međutim, ako u ovom slučaju ipak odlučite spomenuti ChatGPT u životopisu, preporučuje se naglasiti na koji ga način koristite - kao pomoćno sredstvo za istraživanje ili generiranje ideja — a ne kao zamjenu za vlastiti rad.
Je li ChatGPT uopće vještina?
Ako ovog se pitanja još uvijek vode polemike. Međutim, jedno je jasno - ChatGPT je danas postao nezaobilazan alat. Znati ga koristiti je vještina.
Naposljetku, znati koristiti Google također može biti vještina - kako doći do relevantne informacije na što brži način.
Oni koji ChatGPT koriste kao alat i pomoćnika, a ne kao način da netko drugi umjesto njih obavi sav posao, mogu postići bolje rezultate i zadržati kontrolu nad kvalitetom svog rada.
Naime, raste potražnja za stručnjacima koji znaju koristiti ChatGPT, profesionalcima koji ovu tehnologiju mogu učinkovito primijeniti.
Razvijanjem traženih vještina rada s ChatGPT-om možete kreirati visoko personaliziran i zanimljiv sadržaj uz pomoć umjetne inteligencije, pojednostaviti radne procese i povećati produktivnost u raznim industrijama te tako biti predvodnik odgovorne upotrebe AI-ja, s naglaskom na etiku i smanjenje pristranosti, navodi online platforma za učenje podatkovnih znanosti.
Kako navesti ChatGPT u životopisu?
Uvijek naglasite da umjetnu inteligenciju koristite kao pomoćnika, a ne kao zamjenu za vlastiti rad. Poslodavci cijene kandidate koji znaju pametno iskoristiti nove tehnologije, ali i dalje preuzimaju odgovornost za kvalitetu i autentičnost svoga rada.
Ako odlučite u svoj životopis uvrstiti vještinu korištenja umjetne inteligencije, neka to bude jasno i konkretno. Savjetujemo sljedeće formulacije:
-
Napredno korištenje alata umjetne inteligencije (npr. ChatGPT) za automatizaciju zadataka, istraživanje i kreiranje sadržaja.
-
Iskustvo u korištenju AI alata za optimizaciju komunikacije i generiranje ideja.
Izvor fotografija: Pexels