Električar mora imati tehničko znanje, u vidu završene srednje škole za električara ili potvrde u vidu prekvalifikacije i slično. Riječ je, naime, o iznimno odgovornom zanimanju.
Valja diferencirati nekoliko različitih, ali srodnih, zanimanja poput: elektromehaničara, elektrotehničara, elektroničara-mehaničara, elektroinstalatera te tehničara za elektroniku. Svi oni kroz obrazovanje stječu znanja za razumijevanje električnih instalacija, strojeva, mreža te električnih uređaja.
Što radi električar?
Električari generalno rade na instalaciji, održavanju i tehničkim pregledima električnih instalacija - kako za privatni, tako i za javni sektor. Električar ujedno instalira i održava električne instalacije u zgradama, postavlja rasvjetu te razvodne ormare i slično.
Osim toga, električar može otklanjati kvarove na električnim sustavima. S druge pak strane, tehničar za elektroniku radi u elektroničkoj industriji i obrtništvu, gdje se bavi sastavljanjem, održavanjem i testiranjem elektroničkih uređaja i opreme.
Može sudjelovati i u izradi tehničke dokumentacije te voditi manje radne timove. Znanja koja stječe tijekom školovanja omogućuju mu nastavak obrazovanja na veleučilištima i fakultetima, stoji na službenim stranicama jedne od srednjih škola koje nude mogućnost upisivanja ovog obrazovnog programa.
Električar i elektroinstalater
Za uspješno obavljanje ovog posla potrebne su dobre intelektualne sposobnosti, preciznost, dobar vid i sluh, spretnost ruku te sposobnost koncentracije, kao i liječnička potvrda o raspoznavanju boja.
Elektroinstalateri, primjerice, rade na ugradnji električnih sustava, ali se bave i upravljanjem i održavanjem sustava. Projekti na kojima rade razlikuju se po veličini i složenosti.
Česta je zabluda o elektroinstalaterima da su ograničeni isključivo na ugradnju električne opreme. Iako imaju isključivu stručnu nadležnost za izvođenje tih radova, njihova uloga daleko nadilazi samu fazu instalacije – aktivno su uključeni i u faze prije te nakon ugradnje.
Osim toga, elektroinstalateri rade na sustavima u svim vrstama zgrada (stambenim i nestambenim), kao i na infrastrukturi, a bave se i renovacijama i novogradnjom.
Električar i plaća
Dobar majstor oduvijek zlata vrijedi, a danas ćete ga na tržištu teško pronaći, čak i ako ste spremni izdvojiti basnoslovne iznose.
Nismo pronašli relevantne podatke o prosječnoj plaći električara na području Hrvatske. Plaća, naime, uvelike varira ovisno o poslodavcima, mjestu rada, kao i vrsti instalacija, odnosno obujmu posla, terenskog rada i slično.
Međutim, poznato je da ova industrija cvjeta te da električari nisu bili uvelike ugroženi ni tijekom pandemije Covida-19. Konkretnije, godišnji prihod europskog elektroinstalaterskog sektora premašuje 200 milijardi eura, što predstavlja 15 posto ukupnog građevinskog sektora.
Procjenjuje se da tvrtke u ovoj industriji zapošljavaju 1,8 milijuna stručnjaka, što znači da je jedan od 134 aktivna Europljana zaposleno u ovom sektoru. Dodatno, u sektoru djeluje oko 300.000 tvrtki, od kojih su većina mala i srednja poduzeća, s prosječno šest zaposlenih.
Plaće variraju u zemljama EU
“Kada se promatra prosjek, prihod se ravnomjerno raspoređuje između različitih tržišnih segmenata dostupnih elektroinstalaterima – stambeni objekti, nestambeni objekti i infrastruktura – kao i između novogradnje s jedne strane te renovacija, održavanja i servisnih usluga s druge strane.
Međutim, kada je riječ o plaćama, podaci po zemljama znatno variraju, što se može objasniti nacionalnim specifičnostima poput zakonodavnog okvira, fokusa na klimatske mjere, velikih infrastrukturnih ulaganja ili nacionalnih tehnoloških trendova”, stoji u istraživanju europskog udruženja elektroinstalaterskih tvrtki EuropeOn.
Kako postati električar: mogućnost prekvalifikacije
Ovo je zanimanje sve popularnije, ponajprije zbog velike potražnje na tržištu rada i ubrzanog tehnološkog razvoja. Shodno tomu, sve veći broj ljudi odlučuje se na prekvalifikaciju kako bi iskoristili priliku za stabilno i dobro plaćeno zaposlenje u ovom brzorastućem sektoru.
U katalogu programa na službenim stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje moguće je pronaći nekoliko različitih institucija u kojima je moguće iskoristiti vaučer HZZ-a, o čemu smo ranije pisali.
Naime, prekvalifikacija za električara i slična srodna zanimanja često se provodi putem stručnih programa koje sufinancira Hrvatski zavod za zapošljavanje. Kroz sustav vaučera za obrazovanje, polaznici mogu besplatno steći tražene vještine i kvalifikaciju koja im otvara vrata sigurnog zaposlenja u energetski i tehnološki važnom sektoru.
Izvor fotografija: Canva, Unsplash