Najplaćeniji poslovi u Hrvatskoj odnose se na pojedine sektore poput financija, tehnologije, menadžmenta i financija.
Rezultat je to sve veće fluktuacije na tržištu rada, u sklopu koje navedeni sektori postaju sve konkurentniji. Sukladno tomu, privlače veći broj kvalificiranih radnika i stručnjaka koji samim time zarađuju više.
No, postavlja se pitanje, koliko je to zapravo - više?
Najplaćeniji poslovi: Usporedba s EU
Iako ova zanimanja, čiji ćemo vam popis otkriti u nastavku, zarađuju daleko najviše u našoj zemlji, najplaćeniji poslovi u Hrvatskoj, odnosno cifre koje zarađuju pojedinci, nisu ni približne onima koje mogu zaraditi u inozemstvu, za potpuno isti posao.
Naime, prosječne plaće u Europi znatno se razlikuju od zemlje do zemlje, što uvelike utječe na zapošljavanje.
Upravo te razlike proizlaze iz specifičnih propisa, radnih zakona, industrijskih sektora i stupnja gospodarskog razvoja svake zemlje. Najviše prosječne neto plaće bilježe se u sjevernim i zapadnim europskim zemljama, dok su u istočnim i južnim znatno niže.
Konkretnije, prema podacima Eurostata, u 2023. godini prosječna godišnja prilagođena plaća za zaposlenike s punim radnim vremenom kretala se od 13.503 eura u Bugarskoj do 81.064 eura u Luksemburgu, dok je prosjek u EU iznosio 37.863 eura.
Velike razlike u plaćama
Paralelno, recentniji podaci pokazuju da ni danas, dvije godine kasnije, situacija nije nimalo bolja.
Naime, kako pokazuje analiza Euronews Businessa, u deset od 22 zemlje članice Europske unije mjesečna bruto minimalna plaća i dalje je ispod 1000 eura.
Čak i kada se brojke prilagode standardima kupovne moći (PPS), razlike ostaju ogromne.
Konkretnije, kada se gleda kupovna moć - minimalna plaća u Njemačkoj je više nego dvostruko viša od one u Bugarskoj.
Gledajući promjene u postocima, navodi Euronewsova analiza, Rumunjska, Mađarska, Poljska, Latvija i Hrvatska zabilježile su najveći porast, s prosječnim plaćama koje su porasle za više od 15 posto.
Idemo vidjeti tko ipak zarađuje najviše, odnosno koji su to najplaćeniji poslovi u Hrvatskoj.
Najplaćeniji poslovi u Hrvatskoj
Odmah ističemo da je velika većina ovih zanimanja pri vrhu popisa najplaćenijih poslova u zemlji ponajprije zbog konkurentnosti pojedinog sektora, ali i zbog sve veće prisutnosti inozemnih kompanija na našem tržištu.
No, osim toga, valja istaknuti da na tržištu rada i dalje postoje velike razlike u plaćama između javnog i privatnog sektora, pri čemu privatni sektor, osobito u međunarodnim korporacijama, često nudi veće financijske pogodnosti.
Krenimo redom.
Najplaćeniji poslovi: Zračni promet
Državni zavod za statistiku na svojim službenim stranicama navodi da je prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama u Hrvatskoj bila nominalno veća za 2,6 posto, a realno za 2,5 posto u odnosu na prosinac prošle godine.
Nadalje, prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za siječanj 2025. iznosila je 1.392 eura, što je nominalno više za 2,3 posto, a realno za 2,2 posto u odnosu na prosinac 2024.
“Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za siječanj 2025. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 184 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 919 eura”, stoji u priopćenju.
Drugo mjesto - pomalo očekivano
Dakle, na prvom mjestu najplaćenijih poslova u Hrvatskoj, barem kada je u pitanju siječanj ove godine, nalazi se kategorija zračni promet.
Na drugom je mjestu područje Informacijske i komunikacijske tehnologije (ICT) za koje su mjesečna primanja iznosila 2.528 eura bruto.
Zatim slijede djelatnosti zdravstvene zaštite i socijalne skrbi za koje su prosječna mjesečna primanja iznosila 2.525 eura bruto.
Najplaćeniji poslovi ili?
Na trećem mjestu je kategorija Opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija - 2.406 bruto.
Nadalje, sektor obrazovanje - 2.145 bruto. Kategorija umjetnost, zabava i rekreacija - 1.852 bruto.
No, podsjećamo Prosječna mjesečna bruto plaća obuhvaća sve vrste neto isplata prema osnovi radnog odnosa i sljedeća zakonom propisana obvezna izdvajanja: doprinose za mirovinsko osiguranje, porez na dohodak i prirez porezu na dohodak.
Hoće li se nešto promijeniti?
Pri određivanju stvarne vrijednosti neto plaće u određenoj zemlji, dakako, potrebno je uzeti u obzir i troškove života i inflaciju.
Složit ćemo se da su kod nas troškovi života izuzetno visoki. Ostaje vidjeti hoće li se ova lista najplaćenijih kategorija izmijeniti do kraja godine.
Izvor fotografija: Pexels, Canva