Paralelno, istraživanja pokazuju da stručnjaci u ljudskim potencijalima troše u prosjeku tek 7,4 sekunde na pregled životopisa. U tim kratkim trenucima jedna jedina pogreška može značiti razliku između poziva na razgovor i odbijenice.
Ostaviti snažan, a pozitivan prvi dojam može biti iznimno zahtijevan posao u kojemu ne uspijevaju ni najbolji, a ponajprije zbog nespretnih pogrešaka u životopisu. Te male greške često odlučuju hoćete li proći dalje ili će vaša molba za posao biti odbačena, stoga je ključno posvetiti im posebnu pažnju.
Upravo zbog toga sastavili smo popis najčešćih pogrešaka, ili kako bi pripadnici generacije Z rekli - rad flagova.
Što staviti u životopis?
Iznimno je važno da životopis izgleda profesionalno te da istakne vaše pozitivne osobine i relevantno profesionalno iskustvo kako biste se istaknuli među ostalim kandidatima. Dobro strukturiran životopis povećava vaše šanse za poziv na razgovor.
Odmah na početku ističemo da posao.hr omogućuje brzu, preciznu i detaljnu izradu životopisa - bez stresa, a uz to i predaju istog u bazu životopisa gdje će biti vidljiv poslodavcima - sve potpuno besplatno i na jednom mjestu. Potrebno je samo registrirati se (ili prijaviti ako već imate račun), unijeti svoje podatke i predati ga u bazu životopisa.
Osim toga, moguće je dodijeliti status - “aktivan”, “djelomično aktivan” i “neaktivan”, ovisno o tome tražite li aktivno posao i želite li da vam se potencijalni poslodavci javljaju.
Ističemo da životopis možete ažurirati u bilo kojem trenutku i tako ostati konkurentni.
Ovo su najčešće greške u životopisu
Korištenje fraza i klišeja
“Visokomotivirani timski igrač” bez konkretnog dokaza ili primjera životopisu ne donosi nikakvu dodatnu vrijednost. Izbjegavajte, stoga, ovakve klišeje, osim ako pojeidne tvrdnje ne možete zaista i poduprijeti konkretnim radnim iskustvom. Imajte na umu da je osoba koja čita vaš životopis taj dan pročitala barem pedesetak ovakvih fraza.
Izbjegavajte opće fraze i umjesto toga istaknite ključne vještine potkrijepljene stvarnim primjerima kako biste dali vjerodostojnost svom životopisu.
Pravopisne greške i loša gramatika
Znamo da se svakomu može dogoditi poneki tipfeler (isprike ako ste ga pronašli i u ovom tekstu), ali pravopisna ili stilska pogreška u životopisu spada u najčešće greške i rad flagove.
Imajte na umu da automatska provjera pravopisa često ne uoči pogreške, posebice kada su u pitanju riječi koje zvuče slično, ali imaju različito značenje. Stoga je uvijek dobro da netko drugi pogleda vaš životopis i pronađe eventualne posljednje tipfelere. Preporučujemo korištenje besplatnog alata ispravi.me ili popularnije Hašek.
Loše formatiranje i dizajn
Regruteri vrlo brzo odbacuju životopise s lošim dizajnom. Budući da životopis treba predstavljati vaše profesionalne sposobnosti, neuredno formatiranje šalje poruku o nedostatku pažnje prema detaljima.
Najčešći znakovi lošeg formatiranja uključuju:nekonzistentnost fontova ili veličine fonta, prenatrpanost, neusklađenost margina i odlomaka ili pak korištenje previše boja ili grafičkih elemenata koji mogu odvlačiti pažnju.
Važno je koristiti čist, pregledan i profesionalan dizajn koji omogućuje lako čitanje i brzo pronalaženje ključnih informacija.
Zaboravite na Word
Životopis je najbolje slati u .pdf formatu jer se tako osigurava da dokument ostane nepromijenjen nakon slanja i da se jednostavno može ispisati. Dodatno, .pdf zadržava isti izgled bez obzira na uređaj ili program u kojem se otvara, što jamči da će poslodavac vidjeti točno onakav dizajn kakav ste zamislili.
Osim toga, nekadašnji sinonim za profesionalno strukturiran životopis, Europass je gotovo u potpunosti izgubio posebnost na tržištu rada danas.
Naime, poanta životopisa jest jasno strukturiran popis vještina, znanja i recentnih radnih iskustava, no jednako tako životopis bi trebao biti znatno personaliziraniji. Prvi razlog zašto Europass format životopisa nije optimalan jest taj što ostavlja vrlo malo prostora za individualnost.
Potonje je od velike važnosti kada je riječ o prijavama za posao u kreativnim industrijama, ali i u ostalima.
Netočni podaci
Neusklađeni datumi, netočni osobni podaci ili očite netočnosti mogu vas dovesti u neugodan položaj ako vas regruter ili potencijalni poslodavac uhvati u pogrešci.
Štoviše, možda vas neće ni kontaktirati ako ste unijeli krivi broj telefona ili e-mail adresu. Zato svakako pažljivo provjerite sve informacije prije slanja životopisa.
Konkretnije, netočne informacije u životopisu mogu ozbiljno narušiti vašu vjerodostojnost i ostaviti dojam neozbiljnosti. Poslodavci očekuju točnost i transparentnost – čak i najmanja pogreška može vas diskvalificirati iz daljnjeg procesa. Uvijek si ostavite vremena za provjeru detalja jer profesionalnost počinje s točnošću.
Pazite na duljinu
Vaš životopis ne treba biti roman – ako poslodavac nije uvjeren nakon dvije stranice, vjerojatno ga neće uvjeriti ni sljedeće četiri. Budite sažeti i imajte na umu da je manje više.
Fokusirajte se na najvažnija postignuća i iskustva koja su relevantna za poziciju za koju se prijavljujete. Jasnoća i preglednost ostavljaju bolji dojam od velike količine nepotrebnih informacija.
Izvor fotografija: Canva, Pexels