Konobari su u top 3 najtraženijih zanimanja na sezoni. Evo detalja

Konobari su u top 3 najtraženijih zanimanja na sezoni. Evo detalja

Konobar je zanimanje koje se svake godine nalazi na popisu top tri najtraženijih zanimanja na sezoni. Brojne zemlje diljem Europske unije, a poglavito one koje žive od turizma, sustavno se suočavaju s deficitom radne snage u ugostiteljskom sektoru.

Pritom je potražnja za konobarima izuzetno visoka u destinacijama poput Italije, Španjolske i Hrvatske, navodi EURES na službenim stranicama.

Prema EURES-ovom izvješću o manjku i suficitu radne snage za 2023. godinu, nekoliko europskih zemalja suočava se s nedostatkom konobara. To sugerira da stranci koji rade u ovom zanimanju mogu imati veće šanse za zapošljavanje i dobivanje radne vize u tim zemljama.

Uz navedene, izvješće navodi sljedeće zemlje kao one koje bilježe manjak konobara: Belgija, Bugarska, Cipar, Njemačka, Danska, Grčka, Francuska te Finska.

Konobar na sezoni kao najtraženije zanimanje

Kako bi zadovoljili potrebe turističke industrije, mnogi poslodavci nastoje privući strane radnike.

U Hrvatskoj, konobar je bilo jedno od najtraženijih zanimanja 2023. godini, prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ). Prema portalu Total Croatia News, zanimanja poput prodavača, čistača i konobara činila su 17 posto ukupnog broja traženih radnika.

To posljedično otvara veću mogućnost zaposlenja za strane radnike.

Godinama je Bosna i Hercegovina bila glavni izvor stranih radnika u Hrvatskoj. U 2024. godini gotovo 38.000 radnika iz BiH došlo je u Hrvatsku kako bi popunili sezonska radna mjesta. Međutim, ove bi se godine ta brojka mogla smanjiti.

Konobar, sezona

Strani radnici kao konobari

Nepal, koji je tradicionalno bio izvor sezonskih radnika za Bliski istok i zaljevske zemlje, postao je ključni doprinositelj hrvatskom tržištu rada, poglavito u sezoni.

Tijekom siječnja i veljače 2025. godine, Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske izdalo je najviše radnih i boravišnih dozvola državljanima Nepala, što ukazuje na moguću promjenu dinamike tržišta rada.

Nepal je tako postao drugi najveći izvor stranih radnika, s 35.635 radnika koji su stigli u Hrvatsku radi zaposlenja.

Osim Nepala, zemlje poput Indije i Filipina doprinose priljevu stranih radnika. U 2025. godini izdano je 28.000 dozvola državljanima Indije te 14.700 Filipincima. Ti radnici uglavnom preuzimaju poslove u građevinskom sektoru, ugostiteljstvu i turizmu.

Koliku plaću ima konobar na sezoni?

Kao odgovor na rastuću potražnju za radnom snagom, Hrvatska prilagođava plaće sezonskih radnika kako bi osigurala konkurentnu zaradu i privukla kvalificirane radnike.

Od 2025. godine prosječna plaća u Hrvatskoj iznosi 1.361 eura mjesečno. Međutim, plaće sezonskih radnika variraju ovisno o industriji i radnom mjestu.

Na primjer, sezonski radnici u ugostiteljstvu, poput sobarica, pomoćnih kuhara i konobara, mogu očekivati neto plaću između 1.000 i 1.400 eura mjesečno tijekom vršne sezone. Veći poslodavci, poput jednog od najvećih hotelskih lanaca u Hrvatskoj, nude konkurentnije plaće za kvalificirane radnike na pozicijama koje su u velikoj potražnji. Radnici na upravljačkim ili specijaliziranim pozicijama mogu zaraditi između 1.500 i 2.000 eura neto mjesečno, ovisno o lokaciji i razini iskustva.

Koje poslove radi konobar?

Konobar poslužuje hranu i piće u ugostiteljskim objektima, priprema, održava i uređuje inventar ugostiteljskog objekta.

Inače, za upis u srednjoškolski obrazovni program konobara potrebno je imati završenu osnovnu školu i liječničku svjedodžbu specijalista medicine rada o nepostojanju zdravstvenih kontraindikacija za obavljanje zanimanja.

Zaduženja konobara variraju ovisno o vrsti objekta u kojem rade. Opis njihovih poslova razlikuje se s obzirom na ponudu usluga i način organizacije rada unutar pojedinog ugostiteljskog prostora, navodi se na stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Konobar, posao

Konobari u hotelima

Plaće konobara u hotelima na sezoni mogu doseći i do 2000 eura neto. Međutim, i u ovom se segmentu poslodavci suočavaju s nedostatkom radne snage.

Potencijal hotelske industrije za povećanje zaposlenosti u Hrvatskoj još uvijek nije u potpunosti iskorišten zbog niskog udjela hotela u ukupnim smještajnim kapacitetima tih zemalja.

Naime, hoteli su glavni generatori zaposlenosti u turističkom sektoru, a veći udio hotela u smještajnim kapacitetima rezultira višom razinom kvalitete, većom zaposlenošću i manjim prosječnim brojem noćenja po dolasku turista.

Sukladno tome, razvijen je odgovarajući ekonometrijski model koji predviđa da će se zaposlenost u hrvatskoj hotelskoj industriji do 2030. godine povećati za približno 47,4 posto, dok će udio hotelske industrije u ukupnoj zaposlenosti također nastaviti rasti. Procjenjuje se da će doprinos turizma ukupnoj zaposlenosti do 2030. godine iznositi 554.645 radnih mjesta.

Gotovo 40 posto su konobari.

Izvor fotografija: Canva, Unsplash

LinkedIn

LinkedIn
Zapratite nas na LinkedIn-u
https://www.linkedin.com/company/posao-hr

Srijeda, 04.06.2025. / total-croatia-news.com