Kako pronaći učenički posao i na što obratiti pažnju

Kako pronaći učenički posao i na što obratiti pažnju

Učenički posao može uvelike popraviti džeparac, mnogima osigurati ljeto na moru i stvoriti korisna poznanstva, ali i iznjedriti nova prijateljstva.

Završena je još jedna školska godina pa tako učenici odlučuju potražiti svoj prvi učenički posao i tako si osigurati (prvi) novac.

No, osim konkretnih primanja i novih poznanstava, učenički posao omogućava stjecanje radnih navika, kao i iskustava koja se kasnije mogu navesti u životopisu prilikom traženja posla.

Naime, kroz učenički posao mladi mogu naučiti bolje organizirati svoje vrijeme, uskladiti obaveze te naučiti neke nove vještine - neovisno o tome radi li se o profesionalnijoj komunikaciji s kolegama, proaktivnom pristupu, odgovornosti i marljivosti.

Osim toga, kroz učenički posao razvijaju se osjećaji odgovornosti i samostalnosti, što posljedično može povećati samopouzdanje mlade osobe te ju učiniti konkurentnijom na tržištu rada.


Učenički posao nije imperativan

Dakako, valja odmah naglasiti sljedeće: ni u kojem slučaju ne ističemo da bi učenici trebali razmišljati o karijeri i konkurentnosti na tržištu te inim sintagmama u školskim danima.

Naprotiv, ističemo kako učenički posao može biti koristan, ali dakako nije imperativan. Važno je da učenici imaju slobodu izbora i da se ne osjećaju prisiljenima raditi ako ne mogu ili naprosto ne žele.

Svaki oblik angažmana treba biti usklađen s njihovim interesima, mogućnostima i dobrobiti.


Učenički posao i minimalna satnica

Prema Zakonu, i mlađi od 18 godina mogu potpuno legalno biti zaposleni, a oni koji rade učenički posao preko učeničkih servisa ove godine ostvaruju jednaka prava kao i studenti.

Naime, od ove je godine propisana minimalna učenička satnica te ona za ovu godinu iznosi 6,06 eura po satu. No, valja istaknuti da učenici pritom ne smiju raditi noćne smjene (između 20 sati navečer i 6 sati ujutro) te da imaju pravo na tjedni odmor od najmanje 48 sati neprekidno.

Dodatno, kad god učenici obavljaju posao nedjeljom, blagdanima ili na neradne dane, za to moraju dobiti 50 posto veću satnicu. Ukoliko poslodavci ne poštuju ovu obvezu, riskiraju novčanu kaznu u rasponu od 6.630 do 13.270 eura.

Inače, rad učenika reguliran je Zakonom o tržištu rada, Pravilnikom o obavljanju djelatnosti u svezi sa zapošljavanjem i Pravilnikom o poslovima na kojima se ne smije zaposliti maloljetnik.

Učenički posao


Prava učenika

Učenički posao mogu raditi učenici nakon navršenih 15 godina uz pisanu suglasnost roditelja. Mlađi od 15 moraju imati i pisanu suglasnost nadležnog inspektora.

Učenici za rad sklapaju ugovor o povremenom radu preko učeničkih servisa. Učeničke servise osnivaju srednjoškolske ustanove. Zakon propisuje i da poslodavac zaradu za učenika i sve doprinose mora isplatiti najkasnije 15 dana od završetka rada učenika, piše portal Srednja.hr.

Prema Zakonu o tržištu rada, učenici smiju raditi isključivo tijekom školskih praznika, zbog čega je važno da provjere kalendar nastavne godine. Također, Pravilnik o obavljanju djelatnosti vezanih uz zapošljavanje propisuje da puno radno vrijeme za maloljetne redovite učenike ne smije prelaziti sedam sati dnevno i 35 sati tjedno.

No, učenici stariji od 15 godina mogu raditi do osam sati dnevno i 40 sati tjedno, što predstavlja standardno puno radno vrijeme.

Dodatno, ako maloljetni učenik radi dulje od četiri i pol sata u danu, mora imati stanku od najmanje 30 minuta. Osim toga, između dva radna dana mora mu biti osigurano najmanje 14 sati neprekidnog odmora, propisano je pravilnicima.


Ove poslove učenici ne smiju raditi

Učenički posao može biti administrativne prirode, može uključivati pomoćne poslove u uslužnim djelatnostima i trgovinama, poput slaganja robe na polici, skladištenje proizvoda i slično.

Većina učenika radi upravo potonje. Međutim, postoje neka zanimanja koje učenici naprosto ne mogu i ne smiju raditi. U tu kategoriju spadaju opasni poslovi, poput rada sa strojevima, kemikalijama ili rad na visinama.

Učenici ne smiju raditi teške fizičke poslove, niti poslove s visokim rizikom, poput onih na gradilištima ili u industriji.

Djeca ne smiju raditi ni u ugostiteljskim objektima gdje se primarno prodaju alkoholna pića.


Kako se učlaniti u učenički servis?

Za područje Republike Hrvatske izdane su 34 dozvole srednjoškolskim ustanovama, piše Studentski.hr.

Inače, učenički servisi su svojevrsne agencije koje služe za isplatu plaća. Prvi korak je otvaranje računa u željenoj banci, a zatim učlanjenje u učenički servis. Većina srednjih škola u Hrvatskoj ovaj je korak čak i digitalizirala. Potrebno je priložiti dokument koji sadrži OIB, potvrdu škole o redovnom školovanju za tekuću godinu te potpisanu suglasnost roditelja uz presliku osobne iskaznice roditelja. Mora se priložiti i preslika ugovora ili kartice žiro ili tekućeg računa.

Učenički servis

Skrećemo pozornost svim učenicima koji planiraju raditi tijekom ljeta: važno je da o svemu što planirate obavijestite svoje roditelje ili skrbnike i uključite ih u svaki korak.


Izvor fotografija: Canva, Pexels

LinkedIn

LinkedIn
Zapratite nas na LinkedIn-u
https://www.linkedin.com/company/posao-hr

Srijeda, 25.06.2025. / srednja.hr